Ефект на Дънинг-Крюгер – парадоксът, който не се отнася за мен!

Всички смятаме себе си за добри… в поне една област! Всъщност, ако сме честни пред себе си, се смятаме за почти гении в едно, за средно ниво в друго и се намира по някоя сфера, която не познаваме добре и не бихме сме изказвали “компетентно” за нея… Това е типична землянска черта – да смятам себе си за “достатъчно добър”, а когато ми показват дефектите – да си намирам доводи и повод, че “това не се отнася за мен”… Търсейки отговори именно в тази посока, психолозите Дейвид Дънинг и Джъстин Крюгер (Дънинг-Крюгер; университет Корнел, САЩ) стигат до уникални изводи, от които и сега, в този момент, имаме какво да научим…

Ефект на Дънинг-Крюгер – парадоксът, който смятаме, че знаем, а всъщност не виждаме

За теоретична основа на хипотезата, че невежеството винаги е облечено в самочувствие, Дънинг-Крюгер използват наблюденията на велики учени и философи, като например:

„Невежеството по-често ражда увереност, отколкото знание” – Чарлз Дарвин

и

„Едно от неприятните свойства на нашето време се състои в това, че тези, които изпитват увереност, са глупави, а тези, които притежават въображение и мисъл, са изпълнени със съмнение и нерешителност” – Бертран Ръсел.

Хората, „поразени“ от ефекта на Дънинг-Крюгер, по правило имат нисък интелект, скромно ниво на квалификация и тесен диапазон на приемане. Обикновено такива хора не проумяват, че решенията им са грешни, талантите (които си въобразяват, че притежават) са неправдоподобни и т.н. Поради това те убедено вярват в правотата на всички свои действия.

Любопитното е, че в много случаи некомпетентността не прави хората неориентирани, объркани или предпазливи. Вместо това, некомпетентните често са благословени с неуместна са-моувереност, предизвикана от нещо, което те усещат като знание.

Дънинг

С времето това светоусещане придобива характер на психологическа защита: ограниченият човек започва да брани с всякакви средства своето виждане за ситуацията, защото само ако допусне мисълта, че може да не е прав, започва да се чувства застрашен от по-талантливите хора. В същото време, при талантливите се наблюдава точно обратният случай: те много добре разбират колко огромно е полето на знания, които в перспектива подлежат на овладяване, и това води до занижаване на самооценката за собствените им способности и подценяване на мястото, което заслужават в обществото.

Експериментът на Дънинг-Крюгер

В една зала са събрани представители на различни сфери на дейност, но със съвършено различни нива на реални знания. Изследователите молят да се попълни анкета, в която участниците да отбележат сами нивото си на компетентност в сферата, в която работят. След това участниците са подложени на редица тестове, които да измерят реалното им ниво на компетентност. По резултатите от двете задачи е съставена графика, демонстрираща зависимостта на реалните знания от самоувереността в сферата на изява.

Парабола на отговорите

Получила се достатъчно красноречива парабола: в лявата част, където са събрани най-некомпетентните участници в експеримента, тя достигнала абсолютен апогей на стопроцентова увереност в собствените знания, способности и умения. След това кривата рязко се понижава в зоната, където е преобладаващото мнозинство от хората, добре владее-щи професията си в действителност, но със занижена самооценка за своя опит и умения. Към края кривата отново се покачва – там, където са най-добрите от добрите, доказани-те експерти, които добре знаят, че разбират и могат повече от добрите професионалисти. Но дори и техни-те резултати достигат едва две трети от пика на „некомпетентните“.

дънинг-крюгер

Дънинг-Крюгер установяват, че „невежите“ не само надценяват своята компетентност, но и не са способни да дадат адекватна оценка за специалисти, които имат автентично високо ниво на квалификация в същата област. Също така те искрено не желаят да повярват, че са до-пуснали грешки в тестовете, измерващи реалните им знания и способности. Повечето от тези участници упорито отстояват своето мнение, даже след като им е показано и логично обясне-но къде са грешките им.

Когато се опитваме да придадем смисъл на света, работим с нашите съществуващи знания и парадигми, формулираме идеи и след това системно търсим информация, която потвърждава тези идеи. Ние отхвърляме противоречащата им информация като изключения. И така пресявайки своята опитност, в края на краищата си създаваме едно фалшиво познание.

Стивън Новела, професор по психология

Изводи от резултатите

Има  няколко  възможни  причини  за ефекта. Една от тях е, че ни е по-лесно да забелязваме невежеството на другите, отколкото собственото си, и затова си създаваме илюзията, че сме над средното ниво. Дънинг-Крюгер предлагат на самоуверените невежи участници в своя експеримент да преминат специален курс на обучение, където не само усвоявали конкрет-ни компетентности по упражняваните от тях професии, но и методи, с чиято помощ да измерват сами периодично реалната си компетентност. Повечето от тях поне успели да проумеят, че са живели в заблуда…

Да помислим за ефекта на Дънинг-Крюгер, приложен към себе си!

Дали в една или друга област всеки от нас не прави същото? Дали всеки от нас не се има за специалист в нещо? И дали не се заблуждава, приемайки себе си за “можещ”…? Честно? В нито една област ли не проявяваме този ефект? В семейството? В работата? В живота си и в отговорността си… на Източници на всичко, което Е!? Кога ставаме истински експерти и можещи? А търсачи, извисени… Има ли предел на “кривата” на собственото ни разгръщане? Споделете…

Източници:

Уикипедия

https://fibro.bg

https://edna.bg

енциклопедия Когиталност – част 2: Ти-Проявлението

Академия Когиталност

Picture of Author: Rocken
Author: Rocken

Sociosqu conubia dis malesuada volutpat feugiat urna tortor vehicula adipiscing cubilia. Pede montes cras porttitor habitasse mollis nostra malesuada volutpat letius.

One Response

  1. Аз знам , че нищо не знам , но много други и това не снаят . Едно голямо БЛАГОДАРЯ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Article

reality
Uncategorized

Exploring the Boundaries of Reality – Part 2

The Interaction of Realities: Learning and Growth
Every interaction with another manifestation offers a glimpse into the broader reality, providing an opportunity for learning and growth. These interactions reveal what needs to be learned in one’s reality to enhance the potential for new experiences and probabilities.

Семинар Когиталност София: 9-10 март 2024

Семинар Когиталност 9 – 10 март 2024: София Семинар Когиталност предстои в Йога Дистрикт Мандала (София) на 9-10 март 2024 г.  На 9-10 март ви каним

Нищо. Фибоначи. Телепортация.

В предишната част разгледахме основната идея за Нищото, числата на Фибоначи, основните фактори на съществуване и значимостта на гравитацията. В тази статия ще продължим развитието