Що е енергия? Парадокси и Отговори

Липсата на обективно съществуваща физическа реалност ни изправя пред въпроса какво е материя. И щом достигаме до извода, че материята е енергия, ограничена от енергия (поле), то тогава е естествен и следващият въпрос – какво в същността си представлява енергията?

Според официалната дефиниция,

енергията (от старогръцки ἐνέργεια – активност, работа, сила в действие) е скаларна физична величина, която характеризира способността на дадена система да променя състоянието на заобикалящата я среда или да извършва работа. Енергията е величина, която може да бъде приписана на всяка частица, предмет или система. Но ако „материята“ или „обективната реалност“ са също енергия, то изпадаме в омагьосания кръг на логичния извод, че енергията е промяна на енергия. Освен това немският физик Херман фон Хелмхолц установява, че всички форми на енергия са еквивалентни и само се превръщат една в друга. При всички тези трансформации цялата енергия остава непроменена. Енергията не може да бъде създавана или унищожавана – този принцип е известен като Закон за запазване на енергията. Така излиза, че енергията е всичко и всичко е енергия. Но какво все пак е енергия?

За да отговорим на този въпрос, ще се базираме на експеримента на група японски физици (Масаки Сано и колеги, Токийски университет), които за първи път през 2010 г. успяват да превърнат информация в енергия. Изследването е базирано на теоретичните изчисления на Лео Сцилард (1929г.) и е публикувано в списание „Нейчър“. Доказано по време на експеримента става преминаване на информацията в енергия и обратно. Изследователите успяват да увеличат потенциалната енергия на молекулите само чрез информацията за тяхното движение и без да прилагат допълнителна енергия. При това те достигат до коефициента на трансформиране на информацията в енергия:

1 bit (бит информация) = 3.10-21 J (Джаул енергия).

Това означава, че ако всичко е енергия, то е и информация, т.е. всичко съществуващо е информационен потенциал. При промяна на този потенциал под каквато и да е форма (подаване на информация, повишаване или намаляване на температура, усилване или отслабване на електромагнитни полета), въз основа на теоремата на Бел, се променят и всички свързани с него частици. Така като цяло системата остава балансирана, уравновесена. Мигновената свързаност на частиците означава, че и всички промени в тази система се балансират мигновено.

Достига се до извода, че цялата система, всичко съществуващо, е едно неразривно свързано цяло, което е само информация. А информацията представлява налично (не)използваемо знание, свързано със свойството да се поражда многообразие от състояния, които да се предават при взаимодействие. При липса на обективна физическа реалност и материални обекти, информацията представлява знание единствено и само като потенциал. Това е знание без взаимодействие и състояния – просто потенциал, или иначе казано – Нищо…

Статията е вдъхновена от енциклопедия Когиталност – Всичко, което Е! (част първа: Ти-Източникът)

Picture of Author: Rocken
Author: Rocken

Sociosqu conubia dis malesuada volutpat feugiat urna tortor vehicula adipiscing cubilia. Pede montes cras porttitor habitasse mollis nostra malesuada volutpat letius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Article

reality
Uncategorized

Exploring the Boundaries of Reality – Part 2

The Interaction of Realities: Learning and Growth
Every interaction with another manifestation offers a glimpse into the broader reality, providing an opportunity for learning and growth. These interactions reveal what needs to be learned in one’s reality to enhance the potential for new experiences and probabilities.

Семинар Когиталност София: 9-10 март 2024

Семинар Когиталност 9 – 10 март 2024: София Семинар Когиталност предстои в Йога Дистрикт Мандала (София) на 9-10 март 2024 г.  На 9-10 март ви каним

Нищо. Фибоначи. Телепортация.

В предишната част разгледахме основната идея за Нищото, числата на Фибоначи, основните фактори на съществуване и значимостта на гравитацията. В тази статия ще продължим развитието