Ментална тренировка: Самоопределяне чрез самопротивопоставяне

Да разгледаме един въпрос: Защо е нужно да се самопротивопоставяме в себе си, за да сме цялостни? Идеята, че трябва да се противопоставяме на собствените си части, може да изглежда загадъчна и нелогична на пръв поглед. Но ако това е необходимо, за да осмислим, осъзнаем и приемем истински дуалността? Позволете си една ментална тренировка в един уникален…

разговор със себе си

– Имам въпрос – защо е необходимо, за да бъдеш цял, да се самопротивопоставиш в себе си? Разбирам, че изводите са логични, но последователността и връзките в тази логика някак ми убягват.

– Добре, ако желаеш да самоопределиш себе си, е редно да имаш нещо, на което да стъпиш, да се обосновеш като основа, за да можеш да го сравниш с нещо различно. Може ли това нещо да е външно, извън теб?

– Да, разбира се – ще се сравня с нещо друго и така ще знам, че аз съм аз и че съм различна, единствена и уникална.

– Това не е самоопределяне, а сравнение. За да има самоопределяне, е редно да се сравниш сама със себе си, но ти си едно цяло. Като водата, която също е едно цяло. Ако ти си само вода и около теб е вода във водата, и няма нищо друго, освен вода, и Всичко, което Е, е вода, можеш ли да разбереш, че си вода и че те има?

– А, сега го разбрах! Затова и единствената алтернатива на Нищото е да се самопротивопостави и по този начин да се самоопредели, че е Нищо…

– Правилно. Самоопределянето може да се случи, ако в своята цялост, единност и хомогенност ти се самопротивопоставиш в себе си, като по този начин условно приемеш, че си съвкупност от две противоположности, но тъй като си едно цяло, едната противоположност по естествен път прелива в другата. В случая с Нищото (в пълен покой), то се превръща в нещо и от нищо, липсващо, се трансформира в безкрайност от движещи се проявления. Така то става Цяло. По този начин можем да кажем, че нула и безкрайност са двете противоположности на едно и също цяло, като едната прелива в другата.

– Тъкмо мислех, че го разбрах. Но това с преливането пак не ми стана ясно…

– Представи си го – ти си едно цяло… От глобална гледна точка се приеми като цялостното въртене на Земята около Слънцето.

– Добре, приех се…

– Щом си цялостно въртене, ти се въртиш и сама около себе си. По този начин в глобален план ти си цялостно въртене. Ако погледнеш на себе си в локален план и стъпиш на себе си като въртене около оста си, ще бъдеш ту осветявана, ту затъмнявана, в зависимост от това дали си обърната към Слънцето или с гръб към него. Така, въпреки че си цялостно въртене, ти разбираш, че имаш светла и тъмна страна (ден и нощ). Но тъй като ти си просто самото въртене, тази тъмна и светла страна преливат плавно една в друга. По този начин ти си цялостно въртене, но в същото време разделено на две противоположности – ден и нощ. И едното винаги прелива в другото… Това може да се осъществи само и единствено, ако е налично движение, трептене. Поради тази причина е използвана думата „преливане“.

– Да, защото преливането само по себе си е движение, а не покой. Но излиза, че двете противоположности са само интерпретация на цялото. Те са по принцип възможността да определим. А, сега разбирам защо се казва „самоопределяне“ и защо всяко проявление има такова илюзорно ограничение в две противоположности като диапазон. Така то се самоопределя като … съществуващо!

Ще прочетете ли текста още няколко пъти, за да осмислите и коментирате?

Тази ментална тренировка е част от предизвикателствата за ума в Ти-Източникът (книга първа от енциклопедия Когиталност).

Отговори и ключове в практическото приложение на това предизвикателство ще откриете в онлайн обучението на Академия Когиталност.

Picture of Author: Rocken
Author: Rocken

Sociosqu conubia dis malesuada volutpat feugiat urna tortor vehicula adipiscing cubilia. Pede montes cras porttitor habitasse mollis nostra malesuada volutpat letius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Article

reality
Uncategorized

Exploring the Boundaries of Reality – Part 2

The Interaction of Realities: Learning and Growth
Every interaction with another manifestation offers a glimpse into the broader reality, providing an opportunity for learning and growth. These interactions reveal what needs to be learned in one’s reality to enhance the potential for new experiences and probabilities.

Семинар Когиталност София: 9-10 март 2024

Семинар Когиталност 9 – 10 март 2024: София Семинар Когиталност предстои в Йога Дистрикт Мандала (София) на 9-10 март 2024 г.  На 9-10 март ви каним

Нищо. Фибоначи. Телепортация.

В предишната част разгледахме основната идея за Нищото, числата на Фибоначи, основните фактори на съществуване и значимостта на гравитацията. В тази статия ще продължим развитието