Учителят: За другата страна на филийката

Темата за гледните точки и вечното право на всеки “да е прав” е широко разглеждана както в науката, така и в духовността. Доказателствата за това, че всеки живее собствен свят и има право, са безкрай (започвайки от парадокса на Айнщайн-Подолски-Розен за “обективната реалност”* и стигайки до древните мъдрости за безусловното приемане на Всичко такова, каквото Е). Теория от Когиталността (книги, семинари, Академия) заявява “Всички са прави!” и самата тя (теорията и практиката) се състои в единението на различни гледни точки от науката и езотериката.

Днес да разгледаме нещата малко по-ведро с един пример на мъдър Учител – за филийката и гледните точки:

Един Учител никога с никого не спорел, защото знаел, че спорещите се стремят да докажат своята правота, а не да намерят Истината.

Един път решил да демонстрира пред учениците си „ценността“ на спора:

– Как пада филията – с намазаната страна отгоре или отдолу? – попитал той.

Учениците започнали да спорят:

– Разбира се, отдолу.

– Не, отгоре.

– Дайте да проверим! – казал Учителят.

Намазали филия с масло, хвърлили я във въздуха и тя паднала с маслото нагоре!

– Аз спечелих! – казал един от учениците.

– Само защото аз допуснах грешка. – казал Учителят.

– Каква грешка?

– Намазах филията от другата страна. – отвърнал Учителят.

Какво ни казва Учителят?

Може ли филийката да има друга страна или всичко е въпрос на гледна точка? От какво се определя тя и можем ли да държим само на един поглед? Защо винаги смятаме нашето мнение за най-категорично и най-правилно? Да поразсъждаваме над това…

учител

*Смисълът и идеята на парадокса Айнщайн-Подолски-Розен за това, че обективна реалност не би могла да съществува, е разгледана подробно в книгата Ти-Източникът , както и в Академия Когиталност.

Източници:

https://www.obekti.bg

Picture of Author: Rocken
Author: Rocken

Sociosqu conubia dis malesuada volutpat feugiat urna tortor vehicula adipiscing cubilia. Pede montes cras porttitor habitasse mollis nostra malesuada volutpat letius.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Article

reality
Uncategorized

Exploring the Boundaries of Reality – Part 2

The Interaction of Realities: Learning and Growth
Every interaction with another manifestation offers a glimpse into the broader reality, providing an opportunity for learning and growth. These interactions reveal what needs to be learned in one’s reality to enhance the potential for new experiences and probabilities.

Семинар Когиталност София: 9-10 март 2024

Семинар Когиталност 9 – 10 март 2024: София Семинар Когиталност предстои в Йога Дистрикт Мандала (София) на 9-10 март 2024 г.  На 9-10 март ви каним

Нищо. Фибоначи. Телепортация.

В предишната част разгледахме основната идея за Нищото, числата на Фибоначи, основните фактори на съществуване и значимостта на гравитацията. В тази статия ще продължим развитието